tańce tradycyjne    /    tańce niestylizowane    /    tańce w parach

weksel

tańce niestylizowanemapa

To popularny taniec z Wielkopolski, który łączy w sobie elementy biegu (czasem chodu) i polki. Należy do grupy tańców, w których występuje zamiana partnerów w trakcie tańca. Niekiedy tą samą nazwą określa się w Wielkopolsce także miotlarza, choć w tym przypadku zmiana partnerki „wymuszona” jest zabawą z miotłą.

> Więcej
 

Nazwa tańca wywodzi się z niemieckiego słowa Wechsel oznaczającego zmianę i odnosi się do zmiany partnera w trakcie tańca. Na Biskupiźnie taniec ten określany jest jako zmieniany. W niektórych źródłach pojawia się też termin równy-zmieniany. Tempo wykonania tańca jest umiarkowane lub zmienne, metrum 2/4. Tancerze ustawieni w pary, w ujęciu zamkniętym, przemieszczają się po linii koła, pod słońce. Rozpoczynają taniec krokiem lekkiego biegu (rzadziej chodu), po obwodzie koła, tancerz przodem do kierunku tańca, tancerka tyłem. Co 6 lub 8 taktów tancerze wykonują obroty w miejscu lub wirują krokiem polki (nieliczne źródła wspominają także krok walcerka). Po kilku obrotach następuje zmiana partnerów: tancerka łączy się w parę z tancerzem z pary z tyłu, tancerz łączy się w parę z tancerką z pary z przodu. Cykl tańca się powtarza – kroki lekkiego biegu, obroty jak w polce i zmiana partnerów.

 

Bzdęga, Jan z Domachowa. Wesele biskupiańskie. Gostyń: Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne, 1992.

Bobrowska, Mirosława; Budzik, Kazimierz; Linette, Bogusław. Wielkopolski folklor taneczny. Poznań: Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, 2005.

Glapa, Adam; Kowalski, Alfons. Tańce i zabawy wielkopolskie. Wrocław: PTL, 1961.